НОВАТИВНИЙ ІНСТРУМЕНТАРІЙ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.31891/mdes/2024-14-12Ключові слова:
управління підприємствами, економічна безпека, виклики, ризики, загрози, інструментарій забезпечення, новативні підходи, діагностика та моніторингАнотація
Актуальність цього дослідження визначається тим, що в умовах нестабільності формування належного рівня економічної безпеки підприємств є однією із ключових передумов мінімізації ризиків їх господарської діяльності та посилення позицій на ринку.
Під економічною безпекою розуміють сукупність параметрів, які відображають здатність підприємства до сталого стабільного функціонування й розвитку, розрахуватися за борговими зобов’язаннями, а також рівень його забезпеченості відповідним обсягом господарських ресурсів, необхідних для здійснення ефективної діяльності та своєчасного здійснення грошових розрахунків за своїми зобов’язаннями.
У дослідженні привернуто увагу до питань ефективного управління економічною безпекою підприємств, зокрема через впровадження в цій сфері управлінських інновацій. Метою дослідження визначено обґрунтування новативного інструментарію забезпечення економічної безпеки підприємств в умовах нестабільності. Наголошено на перевагах й необхідності здійснення вітчизняними підприємствами інновацій.
Однак, при тому, показано, що інновації мають стосуватися й системи забезпечення економічної безпеки бізнесу. Констатовано, що запровадження новативних підходів до управління економічною безпекою підприємств дозволяє істотно наростити якість та ефективність такої роботи, а, звідси, й отримати більш передбачувані умови функціонування та розвитку бізнесу, реалізації фінансово-економічних інтересів стейкхолдерів, стабільність і передбачуваність в розвитку. Визначено провідні напрями (та інструменти інноваційних підходів до управління економічною безпекою бізнесу в їх межах), а саме: аналізування й оцінювання економічної безпеки; ідентифікації ризиків і загроз безпеці; захисту від економічного шпіонажу; розвитку навичок та інструментів ділової розвідки; формування системи управління економічною безпекою підприємства.