ДОСЛІДНИЦЬКА ПАРАДИГМА ОЦІНЮВАННЯ РИЗИКУ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ЗА СКОРИНГОВОЮ МОДЕЛЛЮ
DOI:
https://doi.org/10.31891/mdes/2025-16-38Ключові слова:
національна економіка, економічна безпека, парадигма, вимірювання, виклики, загроза, вразливість, ризик, показники ризику, ризик вчинення кримінального правопорушення, показники ефективності, скорингова модельАнотація
У статті представлено комплексне дослідження теоретико-методологічних засад оцінки ризику вчинення кримінального правопорушення в економічній сфері. На основі проведеного дослідження запропоновано нову парадигму для оцінки показників ризиків економічної безпеки. Парадигмальні складові узагальнюють та систематизують сутність та процедури як визначення ймовірності настання несприятливих явищ, так і їх наслідків, які можуть вплинути на ступінь ризику та прийняття управлінських рішень.
Запропонована в статті парадигма включає методологічні аспекти скорингового підходу квантифікації ризиків, його побудови та застосування. При розробці скорингового підхіду обґрунтовано виявлення експертних знань та їх використання для визначення вагових коефіцієнтів скорингу до вразливості, як поєднання якісної та кількісної моделей при оцінюванні ризику вчинення кримінального правопорушення. В межах розробки підходу до якісної оцінки щодо виявлення експертних знань було розроблено спеціальним чином структуроване анкетування з бальним оцінками, що дозволило побудувати експертні скоринги до вразливості.
Обґрунтовано застосування скорингової моделі до обчислення кількісних показників ефективності як детермінанти інституційної спроможності.
В процесі дослідження також здійснено групування показників ризику вчинення кримінальних правопорушень, виходячи з трьох концептуальних складових: загроза, вразливість та соціально-економічні наслідки заподіяні відповідною загрозою.
Спираючись на тенденції глобалізаційного розвитку та національної економічної безпеки, узагальнено сутність та значення процедури оцінювання як визначення ймовірності та наслідків явища, які можуть вплинути на ступінь ризику вчинення кримінального правопорушення та прийняття рішень щодо управління ним.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Андрій КАМІНСЬКИЙ, Анатолій ЧИНЧИК, Степан ГОЛУБКА

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.